News
Informacja
25.07.2023
Susza 2023
Nadal podstawą oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy jest złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” dostępnej na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem:
https://aplikacje.gov.pl/app/susza/#/campaign
Tam również są materiały instruktażowe potrzebne przy obsłudze aplikacji – wystarczy kliknąć w link pobierz materiały. Podpisy producentów rolnych wniosku przez aplikacje będą dopiero możliwe około 20 sierpnia br.
Aplikacja ta dokona oceny strat na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Aplikacja automatycznie wygeneruje protokół oszacowania szkód lub kalkulację oszacowania szkód. Jednakże w przypadku uwag do wyników oszacowania strat przez aplikację rolnik może zwrócić się o dodatkowe szacowanie szkód przez komisję powołaną Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 30 marca 2023 roku, która dokona oceny strat podczas wizji w terenie i sporządzi raport.
W takim przypadku producent rolny powinien złożyć wniosek w siedzibie Urzędu Gminy Przyłęk, w terminie umożliwiającym ich oszacowanie (przed zbiorem uprawy) a gdyby to nie było możliwe rolnik powinien sporządzić zdjęcia potwierdzające wystąpienie szkody. Zdjęcia należy wykonać przed planowanymi żniwami, w przypadku braku dokumentacji fotograficznej, po skoszeniu zbóż, nie będzie możliwe oszacowanie szkód jakie poniósł właściciel upraw. Rolnik nie musi do wniosku o oszacowanie suszy przez Komisje dołączać protokołu lub kalkulacji z oszacowania wygenerowanych przez aplikację „zgłoś szkodę rolniczą”. Nie mniej jednak, rolnik musi w aplikacji złożyć wniosek o oszacowanie.
Do wniosku należy dołączyć
- ksero wniosku o płatności bezpośrednie 2023
-a w wypadku posiadania w gospodarstwie zwierząt informacja o ich ilości zadeklarowana w ARIMR
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy
Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych. System Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) ma za zadanie wskazać obszary, na których wystąpiły straty spowodowane suszą w uprawach rolnych.
Link do mapy przedstawiającej obszar zagrożenia suszą:
https://susza.iung.pulawy.pl/mapy/2023,06/
https://susza.iung.pulawy.pl/wykazy/2023,1436032/
Przy czym należy pamiętać, iż kategoria gleby wykazana w wykazie nie jest równoznaczna z jej klasą.
https://susza.iung.pulawy.pl/mapa-kategorii/
W przypadku rozbieżności między wynikami Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) a obserwacją strat w polu istnieje możliwość zgłaszania rozbieżności poprzez wypełnienie ankiety dostępnej na stronie SMSR – Platforma dialogu z Rolnikiem.
Link do ankiety SMSR:
https://susza.iung.pulawy.pl/straty-ankieta/
Szczegółowe informacje uzyskacie państwo w pokoju nr 13 lub pod nr telefonu tel: 48 677 30 16 wew. 46,
Średnia roczna produkcja rolna