KONKURS
17.03.2022
Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”
W dniu 15 marca 2022 r w Publicznej Szkole Podstawowej w Przyłęku odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, znajomości tradycji i historii straży pożarnej, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, znajomości sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwała komisja w składzie: mł. bryg. Mariusz Grudziński z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Zwoleniu, Komendant Gminny OSP Andrzej Sadura oraz Antoni Pawlikowski nauczyciel z PSP w Babinie.
Turniej składał się z dwóch etapów: pisemnego i ustnego. Na początku uczestnicy musieli zmierzyć się z testem pisemnym. Do drugiego etapu przechodziły trzy osoby, które osiągnęły najlepsze wyniki w części pierwszej. Zwycięzców wyłoniono po serii trudnych pytań w części ustnej turnieju.
W wyniku eliminacji gminnych szkół podstawowych wyłoniono następujących zwycięzców:
w grupie klas IV-VI
1. miejsce – Tymon Skorupa z PSP w Łaguszowie
2. miejsce – Franciszek Babut z PSP w Babinie
3. miejsce – Antoni Misztak z PSP w Przyłęku
w grupie klas VII-VIII
1. miejsce – Bartosz Kacperski z PSP w Grabowie na Wisłą
2. miejsce – Aleksandra Jaworska z PSP w Babinie
3. miejsce – Zuzanna Fielestak z PSP w Babinie
W eliminacjach powiatowych turnieju Gminę Przyłęk będą reprezentowali zdobywcy pierwszych miejsc, czyli Tymon Skorupa i Bartosz Kacperski.
Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Wielkie podziękowania kieruję dla nauczycieli, którzy przygotowywali dzieci i młodzież do turnieju oraz przeprowadzili eliminacje szkolne.
więcej
Ogłoszenie
15.03.2022
Dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok – już można składać wnioski
15 marca ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 rok. Od ubiegłego roku dokumenty można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Główną zmianą w tegorocznym naborze jest wprowadzenie uzupełniającej płatności podstawowej (UPP).
Wnioski o dopłaty można składać od 15 marca do 16 maja 2022 r. Kto złoży wniosek po tym terminie – jednak nie później niż do 10 czerwca 2022 r. – będzie miał pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do już złożonych wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 31 maja 2022 r. Poprawki złożone po tym terminie, lecz nie później niż do 10 czerwca 2022 r., będą wiązały się z pomniejszeniem należnych płatności o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.
W rozpoczynającej się właśnie kampanii ponownie wprowadzona została uzupełniająca płatność podstawowa do wybranych upraw a także gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Wykaz roślin, do których przysługuje uzupełniająca płatność podstawowa, obejmuje aż 13 kategorii, a pełna lista znajduje się na portalu ARiMR (https://www.gov.pl/web/arimr/uzupelniajaca-platnosc-podstawowa-upp-2022).
Kolejna istotna zmiana dotyczy rolników zainteresowanych płatnościami w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego. W tym roku liczba pakietów wchodząca w skład tych płatności została poszerzona o dwa nowe:
-
Pakiet 8. Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk;
-
Pakiet 9. Retencjonowanie wody.
W tegorocznym naborze, tak samo jak w ubiegłym roku, wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW składa się wyłącznie elektronicznie, lecz wprowadzona został pewna techniczna zmiana. W zeszłym roku można było zalogować się bezpośrednio do aplikacji eWniosekPlus, wypełnić formularz i wysłać go do ARiMR, natomiast w tym roku dostać się do tej aplikacji będzie można jedynie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), która została udostępniona na portalu ARiMR. Wszystkie dane dostępu – login i hasło – z których dotychczas korzystał rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, pozostają bez zmian. Uruchomienie Platformy Usług Elektronicznych jest kolejnym krokiem na drodze do usprawnienia komunikacji pomiędzy rolnikiem a ARiMR – co też przełoży się na przyspieszenie wypłaty beneficjentom należnych środków.
Rolnicy, którzy nie mają komputerów lub obawiają się, że sami nie poradzą sobie z wypełnieniem wniosku przez internet, mogą liczyć na pomoc techniczną pracowników Agencji. W każdym biurze powiatowym ARiMR będzie przygotowane specjalne stanowisko komputerowe, przy którym nasi eksperci będą pomagać w przygotowaniu i składaniu wniosków.
Przypominamy, że rolnik ubiegający się o płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, płatności ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną (PROW 2014-2020), płatność ekologiczną (PROW 2014-2020) musi posiadać prawo do użytkowania gruntów wskazanych we wniosku. Może to być uregulowane w formie np. aktu własności, umowy dzierżawy czy umowy ustnej.
W ubiegłym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1,3 mln rolników. Trwa realizacja wypłat z tego tytułu. Dotychczas do rolników trafiło ok. 14,62 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i ok. 2,87 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r.
więcej
Informacja
15.03.2022
więcej
Życzenia
11.03.2022
więcej
KONSULTACJE SPOŁECZNE
10.03.2022
więcej
WYNIKI KONKURSU
07.03.2022
więcej
ZBIÓRKA ODPADÓW ROLNICZYCH
06.03.2022
więcej
INFORMACJA
02.03.2022
więcej
KONKURS
25.02.2022
więcej
OGŁOSZENIE
21.02.2022
BEZPŁATNE PORADY PRAWNE
DLA MIESZKAŃCÓW POWIATU ZWOLEŃSKIEGO
– HARMONOGRAM NA 2022 rok
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu wskazanym przez Starostę Zwoleńskiego. Numer telefonu 48-677-96-23
Urząd Gminy w Przyłęku
PONIEDZIAŁEK w godzinach od 14.00 do 18.00
Pokój nr 18
Dyżur przeznaczony jest na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej, którą udziela radca prawny.
więcej